Site Loader

Dziś przygotowałam dla Was krótki tekst o bardzo obszernym zagadnieniu jakim jest nadciśnienie tętnicze. To bardzo rozpowszechniona jednostka chorobowa, z którą mają do czynienia zarówno kardiolodzy jak i lekarze rodzinni.

Kiedy je rozpoznać? 

Podstawowym kryterium rozpoznania jest kilkukrotny pomiar ciśnienia powyżej 140/90 mmHg.

Skąd się bierze? 

Są dwie główne formy nadciśnienia tętniczego: samoistne (najczęstsze) oraz wtórne (znacznie rzadsze). W przypadku osób starszych zwykle mamy do czynienia z nadciśnieniem samoistnym, które jest wypadkową wielu czynników – między innymi sztywnienia tętnic wraz z wiekiem, nadmiernego spożycia soli czy nadwagi. Nie ma jednej głównej przyczyny. Z kolei nadciśnienie wtórne, jak sama nazwa wskazuje, jest wynikiem innej choroby na przykład zaburzeń hormonalnych i wówczas należy leczyć przede wszystkim przyczynę pierwotną. Dzisiaj skupię się na nadciśnieniu samoistnym.

Czy da się je wyleczyć lekami? 

Obecnie istnieje wiele różnych grup leków, które mają za zadanie obniżać ciśnienie. Najnowsze wytyczne mówią o przewadze stosowania kilku leków z różnych grup w małych dawkach nad leczeniem jedną substancją w dużej dawce. Z nadciśnieniem nie jest tak jak z przeziębieniem! Normalizacja wartości ciśnienia po włączeniu leczenia świadczy o skuteczności działania przyjmowanych leków, lecz w przypadku ich samodzielnego odstawienia bez racjonalnych przesłanek medycznych ciśnienie zwykle znów powraca do wysokich wartości.

Co można zrobić poza tym? 

Ważne jest działanie na wielu płaszczyznach. Poza przyjmowaniem leków, należy także zmodyfikować styl życia, zredukować ilość soli w diecie, zmniejszyć masę ciała w przypadku nadwagi, ważnym aspektem jest także leczenie bezdechu nocnego. Często te dodatkowe zabiegi pozwalają znacznie zmniejszyć potrzebne dawki leków.

Czy nadciśnienie nie dające objawów należy leczyć? 

Oczywiście! Zwykle nadciśnienie powstaje latami i organizm przyzwyczaja się do podwyższonych wartości. To oznacza, że przy stałe wysokim ciśnieniu wyłącza swoje “mechanizmy alarmowe”. Jednoczenie naczynia wcale nie stają się odporne na wysokie ciśnienie panujące wewnątrz. Wysokie wartości ciśnienia mogą doprowadzić do udaru mózgu, gdy któreś z naczyń nie wytrzyma i po prostu pęknie. Poza tym nadciśnienie tętnicze jest dodatkowym czynnikiem ryzyka innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Kto ma je leczyć – kardiolog czy lekarz rodzinny? 

Tak naprawdę i jeden i drugi. Lekarz rodzinny stoi na pierwszym froncie – zwykle to on rozpoznaje te chorobę i rozpoczyna leczenie. Jednak w przypadku wieloletniego lub trudnego do opanowania nadciśnienia ważna jest także ocena specjalisty. Często jest on w stanie zoptymalizować dotychczasowe nieskuteczne leczenie oraz w razie potrzeby wykonać dodatkowe badania niedostępne dla lekarza podstawowej opieki. Niemniej jednak kontrolna wizyta u specjalisty w stabilnych przypadkach nie jest częsta, także nawet gdy kardiolog czuwa nad leczeniem nadciśnienia, pacjent i tak powinien regularnie pokazywać się u swojego lekarza rodzinnego nie tylko po wypisanie kolejnych recept ale aby między innymi zgłaszać nowe objawy na bieżąco oraz wykonywać podstawowe kontrolne badania.

Mam nadzieję, że w tym prostym tekście rozwiałam choć część Waszych wątpliwości dotyczących nadciśnienia tętniczego.

kardiologicznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.